Karnozyna

Karnozyna: Przekroczenie oczekiwań naukowców

NAUKA O KARNOZYNIE Jedna z najbardziej wyjątkowych ról karnozyny jest eksponowana w komórkach mięśniowych. Działa ona jako czynnik buforujący, który utrzymuje funkcje mięśni. Zanim zagłębimy się w na czytaj więcej »

nowoczesne obrazy na płótnie

Jak udekorować mieszkanie?

Malarstwo jest obecne w wielu miejscach. Tak samo obiektach instytucyjnych, jak również prywatnych domach. Niegdyś posiadanie obrazu było wyznacznikiem pewnego statutu, czy świadomości artystycznej, czytaj więcej »

Taśma z nadrukiem

Taśmy z nadrukiem – efektowna promocja marki

Taśmy z nadrukiem – zabezpieczenie paczki i promocja marki Bardzo wiele firm funkcjonujących na rynku komunikuje się z klientem w sposób fizyczny jedynie przez dostarczenie do niego paczki. Dlatego o czytaj więcej »

 

Karnozyna: Przekroczenie oczekiwań naukowców

karnozyna

NAUKA O KARNOZYNIE

Jedna z najbardziej wyjątkowych ról karnozyny jest eksponowana w komórkach mięśniowych. Działa ona jako czynnik buforujący, który utrzymuje funkcje mięśni. Zanim zagłębimy się w naukę o karnozynie, warto najpierw zrozumieć, jak organizm przetwarza glukozę - podstawowe źródło energii.

Glikoliza

W procesie metabolicznym zwanym glikolizą organizm rozkłada glukozę na mleczan i jony wodorowe. Te końcowe produkty metabolizmu glukozy są transportowane z komórek mięśniowych do układu krążenia.

Kiedy mięśnie są aktywnie zaangażowane, tempo produkcji jonów wodorowych może stać się coraz bardziej niewystarczające. Wysoce reaktywne jony wodorowe powodują spadek pH w mięśniach, co jest procesem określanym jako zakwaszenie.

Https://Karnozyna.com/ Karnozyna buforuje początek zmęczenia

Wraz ze wzrostem zakwaszenia i spadkiem pH w mięśniach pojawia się zmęczenie. Tworzenie wiązań krzyżowych pomiędzy białkami odpowiedzialnymi za wytwarzanie energii i skracanie włókien mięśniowych może zostać zaburzone. Karnozyna buforuje ten spadek pH i pomaga mięśniom utrzymać prawidłowe funkcjonowanie.

Wysokie stężenie karnozyny obniża poziom kwasowości w mięśniach. Chroniąc przed gromadzeniem się kwasu mlekowego, karnozyna poprawia elastyczność mięśni i opóźnia lub zapobiega ich zmęczeniu.

NAJLEPSZE ŹRÓDŁA POKARMOWE KARNOZYNY

Najlepszym źródłem karnozyny są mięsa, takie jak indyk, kurczak, wołowina czy wieprzowina. Inne produkty zwierzęce, takie jak jajka, mleko i ser zawierają karnozynę, ale tylko w śladowych ilościach. Ponieważ karnozyna znajduje się w mięśniach, im wyższe stężenie karnozyny, tym silniejsze mięśnie. Niestety, nowoczesne metody hodowli przemysłowej mają tendencję do priorytetowego traktowania tuczenia nad budowaniem mięśni. Nasze źródła żywności mogą nie zawierać tyle karnozyny, ile byśmy chcieli.

Większość ludzi wierzy, że dobrze zbilansowana dieta, bogata w białko, świeże owoce i warzywa, jest wystarczającym źródłem pożywienia. Jednak nawet w przypadku najbardziej odżywczych produktów, nie jest możliwe spożycie wystarczającej ilości karnozyny poprzez samą dietę. Na przykład, przy 7 uncjach, przeciętna porcja wołowiny dostarcza tylko około 250 miligramów karnozyny. W idealnej sytuacji organizm potrzebuje 500-3500 miligramów karnozyny, podczas gdy przeciętna dzienna dieta dostarcza jedynie 50-250 miligramów.

DLACZEGO WEGETARIANIE POTRZEBUJĄ KARNOZYNY

Dieta wegetariańska jest często bogata w antyoksydanty.

dobra karnozyna

Dieta oparta w całości na roślinach może jednak nie zawierać niektórych istotnych składników odżywczych. Karnozyna jest wyjątkowym antyoksydantem, ponieważ jest wytwarzana naturalnie w ludzkim organizmie i występuje tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego. Dlatego właśnie wegetarianie potrzebują karnozyny. Podobnie jak witamina B12, kreatyna, witamina D3, kwas dokozaheksaenowy (DHA), żelazo hemowe i tauryna, karnozyny brakuje w pożywieniu wegetarian. Badania wykazują niższy poziom karnozyny u wegetarian w porównaniu z tymi, którzy jedzą mięso.

Ponieważ organizm naturalnie tworzy karnozynę z histydyny i beta-alaniny, niektórzy mogą twierdzić, że karnozyna nie jest niezbędna. Jednakże badania dowiodły, że poziom karnozyny ma bezpośredni wpływ na poprawę wydajności. Suplementacja wegańskim suplementem beta-alaniny jest najlepszym sposobem na osiągnięcie optymalnego poziomu karnozyny. Jest to ważne dla wszystkich wegetarian, ale szczególnie istotne dla wegetariańskich sportowców dążących do budowy masy mięśniowej i zwiększenia wytrzymałości.